Pakalbėkime apie biudžetą
Planuojant kitų metų biudžetą, pagrindine užduotimi lieka įgyvendinti duotus įsipareigojimus – stiprinti šalies gynybą ir kompensuoti per krizę sumažintus atlyginimus bei pensijas, drauge didinant biudžeto pajamas ir mažinant išlaidas. Taisyklė paprasta, tačiau vertėtų rimčiau ir atidžiau apmąstyti galimus stabilių ir nuolatinių pajamų šaltinius.
Tarptautinis valiutos fondas ne kartą atkreipė dėmesį į gana keistą mūsų šalies mokesčių sistemą. Ar iš tiesų emigracija iš Lietuvos virstų evakuacija, žlugtų verslas, įvedus nekilnojamojo turto, automobilių ar progresinius mokesčius? Daugelyje pasaulio šalių tokie mokesčiai yra ir nė vienos jų neištiko katastrofa. Akivaizdu, kad tokie mokesčiai – tai vienas iš įrankių ir geriausių šaltinių, leidžiančių subalansuoti lėšų poreikį ir skirti reikiamą finansavimą šalies gynybai ir jos apsaugai, socialinei, sveikatos apsaugos ir kitoms sritims.
Neabejotinai lauks karštos diskusijos svarstant kitų metų biudžetą politinėje taryboje ir Seime. Kad ir kokia bus svarstymų baigtis ir priimti sprendimai, būtina turėti omenyje, kad reikia didinti atlyginimus. Septynerius metus, per kuriuos augo kainos, biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimas nebuvo didintas.
Pastaruoju metu Lietuvoje didėja darbo našumas. Tad neišvengiamai vertėtų didinti ir darbo užmokestį. Kol kas to nėra. Statistiniai duomenys rodo, kad Europos Sąjungoje vienas mažiausių minimalių ir vidutinių darbo užmokesčių yra Lietuvoje. Paradoksalu tai, kad minimalaus darbo užmokesčio dydis greitai sudarys pusę vidutinio darbo užmokesčio sumos. Kitose Europos Sąjungos šalyse šis santykis yra apie 30 proc. Nepadidinus darbo užmokesčio, negalima tikėtis didesnių įmokų į „Sodros“ biudžetą, negalima kalbėti ir apie pensijų didinimą. Senjorų perkamoji galia sumažėjo penktadaliu, nes kainos padidėjo 20 proc. Galima daryti išvadą – viešųjų išlaidų valdymas šalyje iškreiptas ir neefektyvus.
Juk mintys nepopuliaros? Bet ir rinkėjai jau suprato žaidimo „būsiu dosnus prieš rinkimus“ taisykles. Lietuva – 24-erius metus yra nepriklausoma valstybė, neseniai minėtas narystės Europos Sąjungoje dešimtmetis. Rinkėjai jau subrendo ir puikiai supranta, kokioje padėtyje yra šalis. Tad laikas būti tikrais europiečiais, tvarkytis šalyje atsakingai, galvoti ne vien apie save, bet ir apie kitus, o svarbiausia – ateinančias kartas.