Kas padėtų mažinti skurdą?
Statistikos departamento duomenimis, žemiau skurdo ribos 2013 m. gyveno kas penktas Lietuvos gyventojas, o lyginant su 2012 m. skurstančiųjų padaugėjo 2 proc.
LRS vicepirmininkas Algirdas Sysas pripažino, kad visuomenėje nelygybė didėja. Viena iš jos priežasčių yra anksčiau įšaldytas ir nedidėjantis darbo užmokestis.
„Vyriausybė deda visas pastangas, - kalbėjo Algirdas Sysas, - siekdama išjudinti iš mirties taško biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimų klausimą, kad žmonės realiai pajustų pajamų padidėjimą. Galbūt po metų galėsime sakyti, kad skurdas ir atskirtis šiek tiek sumažėjo.“
Nemaža dalis gyventojų baiminasi, kad euro įvedimas taip pat gali daryti įtaką jų pajamų dydžiui ir pabloginti padėtį. Anot vicepirmininko, pajamos ir jų dydis nuo valiuotos nepriklauso. Jei kitos euro zonos šalys sugebėjo sklandžiai pereiti nuo vienos valiutos prie kitos nepakenkdamos savo žmonėms, Lietuva taip pat sugebės tai padaryti. Galėdama mokytis iš kaimyninių šalių klaidų ir pavyzdžių, Lietuva gal net ir pasiektų geresnių rezultatų, užkirsdama kelią bet kokiai spekuliacijai ar piktnaudžiavimui.
Algirdas Sysas pripažino, kad visose visuomenėse yra nesąžiningų žmonių, siekiančių gauti naudos iš kiekvienos nestandartinės situacijos. Surandami įvairūs būdai, kaip užsidirbti daugiau pinigų, pradedant nuo specialiai esamai padėčiai pritaikytų sutarčių arba pasiaiškinimų dėl vienokio ar kitokio veiksmo. To išvengti neįmanoma.
Pagal BVP perskirstymą per biudžetą Lietuva yra tarp paskutines vietas Europos Sąjungoje užimančių šalių. Todėl biudžeto pinigų perskirstymas ir jų skyrimas sritims, kurioms labiausiai reikia, būtų ilgalaikė priemonė minimai problemai spręsti.
„Tai yra politinės valios klausimas. Turime ne tik gesinti gaisrus, didindami algas mokytojams, slaugytojams ar gaisrininkams, bet ir turėti ilgalaikės perspektyvos planą, kaip bent iki 30 proc. BVP perskirstyti per biudžetą, o ne tempti antklodę į savo pusę“, - 2014 m. lapkričio 19 d. LRT aktualijų laidoje kalbėjo Algirdas Sysas.