LR Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas atkreipė laidos "Lietuva tiesiogiai" vedėjos Daivos Žeimytės ir laidoje dalyvavusių buvusio Socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko ir politologo Lauro Bielinio dėmesį į Konstitucinio teismo priimtą nutarimą, kuriuo teigiama, kad Prezidento našlės teisė gauti Prezidento valstybinę našlių rentą nėra konstituciškai pagrįsta ir neatitinka konstitucinių lygiateisiškumo, socialinės darnos ir teisingumo principų.

          Algirdui Sysui toks Konstitucinio teismo nutarimas pasirodė keistas. Teismas yra priėmęs daug nutarimų dėl valstybinių pensijų, tačiau juose nėra nieko panašaus į dabartinio nutarimo aiškinimą. Lietuvoje rentos yra mokamos signatarams, jų našlėms ir našlaičiams. Kristinai Brazauskienei mokama tik 25 proc. prezidentinės rentos, o teisės ir privilegijos nėra suteiktos tokios, kaip Prezidentui Algirdui Brazauskui.

          Seimo vicepirmininkas pabrėžė, kad nutarime Konstitucinis teismas kalba apie statusą, kuris nėra paveldimas ir Lietuvoje nėra toks dažnas. O į asmens socialinę padėtį ir turimą turtą teismas stengėsi nesigilinti. Turtiniai klausimai Lietuvoje kelia nemažai problemų. Kaip pavyzdį galima paimti mokesčius, kuriuos vieni verslininkai, išmokėdami sau ir darbuotojams darbo užmokestį, sumoka sąžiningai, kiti – gaudami pajamas kitokiais būdais, moka ženkliai mažesnius mokesčius arba apskritai jų išvengia.

          Algirdas Sysas: „Įsigaliojus Konstitucinio teismo nutarimui, kyla klausimas dėl praėjusio ketverių metų laikotarpio. Kadangi nutarimas negalioja atgaline data, reikia vadovautis ankstesnio įstatymo nuostatomis, pagal kurias Vyriausybei išlieka pareiga kompensuoti Prezidento našlei neišmokėtą rentą arba pensiją.“

          Bet kokios privilegijos, susietos su statusu, nėra paveldimos ir negali būti taikomos atskiriems asmenims. Tai liečia rentą ir privilegijuotą būstą, šiuo atveju rezidenciją, kuri turėtų priklausyti atitinkamas Valstybės pareigas užimančiam pareigūnui, bet ne jo giminėms. Po šio Konstitucinio teismo nutarimo įstatymų leidėjai privalės koreguoti atitinkamus įstatymus.

          Valstybinė pensija – tai privilegija už atliktą tam tikrą darbą. Asmenis už nuopelnus Valstybei reikėtų pagerbti apdovanojant ordinais, medaliais arba premijomis. Algirdas Sysas: „Vertėtų atsižvelgti į šalies finansines galimybes ir turimą biudžetą, kuris surenkamas iš visų mokesčių mokėtojų. Todėl išskirti atskiras piliečių grupes, suteikiant didesnės privilegijas nei kitiems, būtų netinkama. Visi šalies piliečiai gauna socialinę draudimo pensiją, kurios dydis priklauso nuo sumokėtų įmokų, pagal galiojančią sistemą mokama ir šalpos pensija neturintiems draudiminio stažo.“