Praėjusią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) neteisėtu pripažino (neskundžiama nutartimi) buvusio Seimo kanclerio Gintauto Vilkelio atleidimą 2009 m. balandį. Už priverstinę pravaikštą Seimo kanceliarija jam turės sumokėti per 250 tūkst. litų. Teismas pripažino, kad atleidžiant jį buvo pažeisti įstatymai. G. Vilkelis tuo metu sirgo ir turėjo nedarbingumo lapelį. Pasak A. Syso, reikia išsiaiškinti, ar tuomet Seimo kanceliarijos Teisės departamentui nebuvo daromas politinis spaudimas, kad šis pateiktų atitinkamą išvadą.

Be to, Konstitucinis Teismas yra pažymėjęs, kad Seimo kancleris priimamas be konkurso Seimo statute numatytai 5 metų kadencijai. Jis nėra priimamas politinio pasitikėjimo pagrindu, todėl negali būti atleidžiamas iš pareigų kaip toks, praradęs valstybės politiko ar kolegialios valstybės ar savivaldybės institucijos pasitikėjimą, t.y., pagal Valstybės tarnybos įstatymo 44 straipsnio 1 dalies 7 punktą. Taip buvo padaryta 2009 metais, kai už jo atleidimą balsavo 76 Seimo nariai. Seimo kancleris gali būti atleidžiamas iš pareigų vienu iš Valstybės tarnybos įstatymo 44 straipsnio 1,2 dalyse nustatytų pagrindų. Jis yra valstybės institucijos vadovas, kurį skiria Seimas, todėl jo atleidimui turi būti taikoma Seimo statuto 218 straipsnyje numatyta procedūra, pagal kurią asmuo, kurio atleidimo klausimas yra svarstomas, turi galimybę dalyvauti diskusijoje dėl jo atleidimo.

Tuomet, svarstant G. Vilkelio atleidimo klausimą, už jo atleidimą pasisakė tokie Seimo nariai kaip Mantas Adomėnas, Algis Kašėta, Petras Gražulis ir Saulius Pečeliūnas, kuris, kaip rodo stenogramos, teigė: „G. Vilkelis yra Seimo paskirtas, ir Seimo valioje jį atleisti, ir jokie teismai čia nepadės“.