Savo darbą Seimas pradeda nuo euro integracinių įstatymų, į kuriuos įtrauktas įvairių išmokų klausimas. „Tai vienas iš svarbiausių klausimų, kurį reikia spręsti tvirtinant 2015 m. biudžetą“ – sakė vicepirmininkas.

Nemažėjanti įtampa Ukrainoje ir kitos kylančios grėsmės verčia peržiūrėti Vyriausybės įsipareigojimus daugiau lėšų skiriant krašto apsaugai. Algirdas Sysas patikino, kad valdančioji dauguma nekeis savo sprendimo dėl pensijų kompensavimo. Tam skirta 90 mln. litų šiais ir 400 mln. litų kitais metais. Kadangi Sodros deficitas 2013 m. viršijo 11 mlrd. litų, o 2014 m., kaip planuojama, jis gali viršyti 12 mlrd. litų, pensijoms išmokėti gali būti panaudotos kitos valstybės biudžeto lėšos pakeičiant mokestinius dydžius.

Algirdas Sysas: „Per šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvoje darbo užmokesčio fondas Sodros biudžete išaugo 200 mln. litų. Tai rodo, kad didėja darbo užmokestis. Augančios Sodros pajamos kaip tik ir leis kompensuoti pensijas. Šypseną gali sukelti pasakymas, kad pensija padidės 3 litais ir keletu centų. Tačiau Lietuva netrukus įsives eurą, todėl administravimo eigai palengvinti ši suma yra suapvalinama“ – aiškino vicepirmininkas ir patarė neskubėti daryti išvadų, o palaukti kol reikalai nusistovės.

Jis sakė, kad valdančiosios daugumos politinė taryba yra sutarusi padidinti minimalų darbo užmokestį 35 litais nuo šių metų spalio 1 d., kad 2015 m. sausio 1 d. minimali alga sudarytų 300 eurų. Tuo atveju algas reikės kelti ir biudžetinio sektoriaus darbuotojams. Nekvalifikuotą darbą dirbančiųjų alga negali būti didesnė už tam tikrą kvalifikaciją įgijusių darbuotojų algas. Šį klausimą turės spręsti Finansų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. „Savo pažadus privalome tesėti, nes žmonės laukia rezultatų ir gyvenimo kokybės pagerėjimo“ – kalbėjo Algirdas Sysas ir pridūrė, kad darbo užmokesčio ir socialinių išmokų sumos apvalinamos žmonių naudai.

Seimo vicepirmininkas skeptiškai vertina Darbo partijos įregistruotą įstatymo pataisą dėl Sodros įmokų „lubų“, nustatant 5 tūkst. litų socialinio draudimo įmokų ribą, nuo kurios įmokos nebūtų mokamos. Jo nuomone, tokias „lubas“ galima įvesti tik tada, kai bus įvesti progresiniai mokesčiai. Neįvedus gyventojų pajamų progresinių mokesčių, bet nustačius 5 tūkst. litų „lubas“, per metus Sodra netektų apie 600 mln. litų. „Norėčiau paklausti Darbo partijos deleguotos ministrės A. Pabedinskienės, iš kur reikėtų gauti minėtą sumą“ – stebėjosi Algirdas Sysas.

Seimo vicepirmininkas nepalaiko ir vadina populistiniu kitą Darbo partijos siūlymą įteisinti galimybę mokytojams, dirbusiems mokinių ugdymo darbą ne mažiau kaip 30 metų, išeiti į pensiją sulaukus 55 metų. Jo nuomone, psichologiškai sunkų darbą dirba labai daug žmonių įvairiose sferose, o jei reikia nuo kažko pradėti, tai turėtų būti įmokų mokėtojų skaičiaus didinimas. Atsiranda prieštaravimas – automatiškai mažinamas įmokų mokėtojų ir didinamas išmokų gavėjų skaičius. Akivaizdu, kad tai nesumažins 12 mlrd. litų Sodros biudžeto deficito. „Ne veltui visoje Europoje darbo stažas ilginamas – kalbėjo Algirdas Sysas. Statistika rodo, kad gyvenimo trukmė ilgėja. O jei mokytojai nori išeiti į pensiją anksčiau, jiems reikėtų kurti profesinius pensinius fondus, kaip yra Vakarų šalyse, ir kartu su darbdaviu, tai gali būti valstybė ar privatus darbdavys, papildomai į juos mokėti. Kol kas šis siūlymas neįgyvendinamas.“

Pokalbiui baigiantis radijo žurnalistė pakomentavo Europos Komisijos pirmininko Žano Klodo Junkerio Komisijos sudėtį, sakydama, kad Vyteniui Andriukaičiui skirtas sveikatos ir maisto saugos portfelis yra vienas nereikšmingiausių. Savo ruožtu Algirdas Sysas patarė necituoti opozicijos lyderio A. Kubiliaus. „Kai sveikinate gimimo dienos proga, pirmiausiai linkite sveikatos, o ne plėtros ar biudžeto stabilumo – pajuokaudamas kalbėjo vicepirmininkas ir pabrėžė, kad viskas priklauso nuo žmogaus. Net ir reikšmingą postą užimantis gali nieko nenuveikti arba atlikti labai reikšmingus darbus.“ Algirdas Sysas priminė, kad per Lietuvos pirmininkavimą būtent Vytenis Andriukaitis sugebėjo suderinti visų pusių interesus, kad Tabako direktyva, kurios nepavyko priimti beveik šešerius metus, būtų priimta.