Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė premjero planus vertina teigiamai. Tačiau anksčiausiai pensijas didinti būtų galima 2015 m. Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės nuomone, lėšų reikėtų ieškoti valstybės biudžete, nes viršplaninės pajamos numatytos pensijų kompensavimui.“

Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas sakė, kad dėl pensijų padidinimo buvo kalbėta ir anksčiau. „Mūsų partijos nuostatose ir Vyriausybės programoje buvo numatyta vykdyti duotus įpareigojimus, taip pat ir Konstitucinio Teismo įpareigojimą kompensuoti neteisėtai sumažintas pensijas ir darbo užmokestį, padidinti mažas pensijas ir darbo užmokestį. Reikia tik suplanuoti kompensavimo ir didinimo laikotarpį, bei atsižvelgti į finansines galimybes. Mažo darbo užmokesčio ir pensijų didinimas - būtinybė. Dėl to niekas negali ginčytis.“ - pabrėžė jis.

Per šešerius metus infliacija siekė apie 20 proc., o tai reiškia, kad mažas pajamas gaunančių žmonių pajamos sumažėjo penktadaliu. Šiandien reikia atstatyti bent jau tą lygį, koks jis buvo iki krizės. Praeitoje Seimo kadencijoje Algirdo Syso siūlymu buvo priimtas įstatymas dėl išmokų indeksavimo. Tačiau, šį įstatymą konservatorių valdančioji dauguma panaikino. dabartinė valdžia ir Seimas, anot jo, žino, jog beveik pusė – 330 tūkstančių pensininkų, gaunapensijas iki 650 litų (iš viso senatvės pensininkų yra apie 700 tūkstančių).

Atsiliepdamas į klausytojo komentarą, kad Europos Sąjungos senatvės pensijoms išleidžiamas vidurkis yra 9,4 proc. nuo BVP vienam žmogui ir Lietuvoje jis atitinkamai turėtų būti 6 proc., Algirdas Sysas atkreipė dėmesį, kad reikia lyginti su vidutiniu darbo užmokesčiu, kuris šiuo metu Lietuvoje yra 2 000 litų ir su vidutine 860 litų pensija. Darbo užmokesčio ir pensijos santykis yra panašus į Europos Sąjungos santykį - 36 proc. Krizės metais, kai buvo sumažinti atlyginimai ir pensijos, šis santykis siekė 40 proc.

„Noriu pabrėžti – sakė Algirdas Sysas – kad žinau, jog daug žmonių gauna labai mažas pensijas. Kalbėti vien apie pensijų kompensavimą ir nekalbėti apie jų didinimą, reikštų tikrosios padėties nematymą. Negalime pamiršti žmonių, kurie jau šešerius metus išgyvena su labai mažomis pajamomis ir jos toliau mažėja.“ Jis taip pat nusistebėjo Prezidentės pozicija, kuri palaimino pensijų ir darbo užmokesčio sumažinimą. Ir dabar rezervuotai kalba apie pensijų didinimą.

Dėl viršplaninių pajamų Seimo vicepirmininkas paaiškino, kad suplanuotos išlaidos ir pajamos faktiškai buvo šiek tiek mažesnės, o vietoj planuotų minusinių 650 mln. litų, tėra -590 mln. „Šį skirtumą galima laikyti viršplaninėmis pajamomis,“ - sakė jis. „Tačiau, negalima pamiršti deficitinio „Sodros“ biudžeto. Planuojamas metinis jos biudžetas yra 1 mlrd. 200 tūkst. litų, skola siekia 12 mlrd. litų. Negalime nedidinti mažų pensijų, negalime jų nekompensuoti. Štai kodėl Vyriausybė priėmė tokį sprendimą. Ketvirtą ketvirtį pradėsime pensijas kompensuoti. Jei išlaidų surinkimo tendencijos bus panašios į paskutinių trijų mėnesių, galėsime kalbėti ir apie mažų pensijų didinimą.“

Svarbiausia Vyriausybės užduotis - nedidinti 2014 m. suplanuoto „Sodros“ deficito. Jei suplanuota galima 1 mlrd. 200 tūkst. litų skola nedidės ir net sumažės, pinigai bus panaudoti pensijų kompensavimui ir didinimui. Tai pagrindinis pajamų šaltinis. „Būtų galima sumažinti „Sodros“ deficitą, tačiau mažiausias pensijas gaunančių pensininkų gyvenimas prie dabartinių kainų yra ne pats mieliausias.“ – sakė interviu radijui Algirdas Sysas.