Parlamentinio Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis siūlo liberalizuoti darbo santykius, sudaryti terminuotas darbo sutartis nuolatinio pobūdžio darbui, paprasčiau nutraukti darbo sutartį. Tikimasi, kad Darbo kodekso pataisos priverstų įmones atsisakyti nelegalaus darbo, algų mokėjimo vokeliuose bei stabdytų emigraciją. Šios pataisos nepaliestų nedidelį darbo užmokestį gaunančių žmonių.

Seimo vicepirmininkas komentavo, kad Seimo narys nebūtų teikęs tokių pataisų, jei šiuo klausimu būtų pasidomėjęs šiek tiek plačiau. „Mano kolega turėjo žinoti, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje yra sudaryta mokslininkų, darbdavių ir profsąjungų atstovų grupė, kuri, atsižvelgdama į kitų šalių patirtį ir vyraujančias tendencijas, iki šių metų lapkričio mėnesio turėtų parengti naują Darbo kodekso redakciją.“ - sakė Algirdas Sysas. Lietuvoje darbdaviai akivaizdžiai neišnaudoja įstatymuose numatytų galimybių, nes viršvalandinio darbo laiko išnaudoja tik apie 10 proc. „Reikėtų atsižvelgti į Europos Sąjungos direktyvą, apibrėžiančią viršvalandžių ribas, kurios skirtingose šalyse svyruoja nuo 120 iki 180 valandų - sakė jis. Be to, noriu atkreipti dėmesį, kad vis daugiau darbuotojų, dirbančių pastovų darbą, yra nuomojami.“

Algirdas Sysas atkreipė dėmesį, kad pateiktose pataisose nėra nė vieno punkto, kuris kalbėtų apie darbuotojo apsaugojimą. Anot jo, investicijos pritraukiamos ne vien liberalizavus darbo santykius, išmokant darbuotojams minimalų darbo užmokestį arba juos atleidžiant bet kuriuo metu. Investuotojams svarbiausia sąlyga pradėti verslą šalyje yra pastovumas ir socialinė taika rinkoje. Dabartinis Darbo kodeksas netrukdo užsienio investuotojams vykdyti veiklos. Tai patvirtina nemažai darbo vietų sukūrusios „Western Union“ ir „Barclays“ įmonės.

Iš užregistruotų pataisų matyti, kad atsiranda galimybė supaprastinti ar net pabloginti darbo santykius, sudarius kolektyvines sutartis. Neatsižvelgiama į lygiateisiškumo principą. Konstitucinis Teismas ne vieną kartą savo sprendimuose teigė, jog šio principo pažeisti negalima, kaip ir skirstyti piliečius į turtuolius ir varguolius. Kiekvienas darbuotojas turi būti vertinamas vienodai. Algirdas Sysas sakė, kad „mūsų užduotis yra sudaryti sąlygas verslui veikti Lietuvoje ir ginti darbuotoją“.

Kalbėdamas apie darbo santykių lankstumą, Seimo vicepirmininkas pastebėjo, kad ši karšta vasara yra puikus metas naudotis Darbo kodekso nuostata dėl lankstaus darbo grafiko. Darbuotojai gali ateiti į darbą anksčiau, išeiti vėliau ar kitaip skirstyti darbo laiką. Jis sakė, kad „kiekvienas kolektyvas gali susitarti dėl darbo grafiko keitimo ir, apie tai įspėjęs klientus, pradėti dirbti kitomis valandomis. Tai leidžia galiojantys įstatymai.“ Deja, tokia galimybe naudojamasi retai.

Algirdas Sysas stebėjosi, kad pataisos kalba vien apie lankstumą ir nieko apie darbuotojų saugumą. Anot jo, tik laikas parodys ar siūlomos pataisos bus veiksmingos, tačiau iš karto pridūrė abejojęs, ar jos bus priimtos Seime. Jis pasiūlė atidžiau įvertinti rinką ir atkreipė dėmesį į paradoksalius dalykus: valandinis darbo užmokestis vienas mažiausių Europoje, darbo našumas ir pelningumas pastoviai auga, pasekmė, viena didžiausių emigracija ES, tačiau susiduriama su darbo jėgos trūkumu. Tai reikia spręsti.