A. Sysas: užsikrėtusiems COVID-19 profesinę veiklą vykdžiusiems darbuotojams turi būti mokama 100 proc. ligos išmoka
Socialdemokratams gaunant daugybę medikų, pareigūnų ir švietimo darbuotojų kreipimųsi dėl jiems ne visada mokamos priklausančios 100 proc. darbo užmokesčio „į rankas“ siekiančios ligos išmokos darbe užsikrėtus COVID-19, Seimo Socialdemokratų frakcija kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą ir į „Sodrą“.
Iš frakcijai pateiktų sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio atsakymų akivaizdu, kad darbdaviai bijo, jog jų patvirtinimas dėl darbuotojo susirgimo vykdant savo funkcijas reiškia, jog COVID-19 liga jų darbuotojui automatiškai pripažįstama ūmia profesine liga ir dėl to gali kilti atitinkamos pasekmės pagal Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą (galimi darbuotojų ieškiniai, padidėjusios įmokos ir pan.).
„Sodra“ yra paaiškinusi ir paskelbusi, kad kai medikai, pareigūnai ar švietimo darbuotojai užsikrečia COVID-19 vykdydami savo profesinę veiklą, sveikatos, visuomenės saugumo, viešosios tvarkos palaikymo ir (ar) švietimo srityje (srityse), kurioje kontaktas su sergančiaisiais ir kartu su jais darbovietėje nedirbančiais neišvengiamas arba būtinas, jie laikino nedarbingumo laikotarpiu gauna 100 proc. nuo atlyginimo „į rankas“ ligos išmoką.
Socialdemokratų frakcijos seniūno Algirdo Syso teigimu, dalis įstaigų vadovų arba taupo darbuotojų sąskaita, arba lig šiol klaidingai mano, kad toks žingsnis turėtų teisinių pasekmių, susijusių su profesinės ligos nustatymu. Bet „Sodra“ yra išaiškinusi, kad tokiais atvejais profesinės ligos tyrimas nėra atliekamas.
Socialdemokratai ragina įstaigų vadovus mokėti darbuotojams priklausančias išmokas, o profesines sąjungas ir pačius darbuotojus aktyviai ginti savo teises ir reikalauti 100 proc. algos siekiančios išmokos.