G. Landsbergis socialdemokratams aiškinosi dėl santykių su prezidentu: dėjau visas pastangas

Vilnius, vasario 17 d. (ELTA). Lietuvos socialdemokratų frakcijos posėdyje ketvirtadienį dalyvavęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sulaukė klausimų dėl savo santykių su prezidentu Gitanu Nausėda. Opozicijai priklausantys parlamentarai Lietuvos diplomatijos vadovo teiravosi, ar jo santykiai su šalies vadovu iš tikrųjų yra geri.

„Vakar prezidentas savo kalboje keletą kartų taip nedviprasmiškai ar tai taikė Užsienio reikalų ministerijai, ar konservatoriams, ar Seimo daugumai, bet prezidentas minėjo primityvią kažkieno valios primetimą ir priešpriešą. Ir paskutinis jo sakinys... Jis vakar pasakė: atėjo diena, kai daugiau negalime nuodyti vienas kito kivirčais iš pasalų. Kaip jūs galvojate, ar tai buvo taikoma apskritai kiekvienam iš mūsų, ar čia buvo taikoma užsienio politikai?“ – ministro teiravosi socialdemokratas Algirdas Sysas. „Tai kokie yra santykiai su prezidentu?“ – G. Landsbergio klausė politikas.

„Jūs esate labai patyręs politikas ir jūs žinote, kad komentuoti kitų politikų pasakymus nėra priimtina. Geriausiai, kad žmonės patys paaiškintų, ką jie turi galvoje ir kokius kivirčus mato“, – A. Sysui atsakė G. Landsbergis. „Tiek, kiek priklauso nuo manęs, aš dėjau visas pastangas ir darysiu viską, kad santykiai būtų geri, kad mes galėtume priimti sprendimus, kurių reikia valstybei. Niekada nesakiau kitaip ir niekada nedarysiu kitaip“, – nuotoliniame socialdemokratų frakcijos posėdyje sakė G. Landsbergis.

Užsienio reikalų ministro teigimu, esminių nesutarimų su prezidentu nekyla ir dėl Taivano atstovybės Lietuvoje pavadinimo. Nors socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas, užduodamas klausimą, pažymėjo, kad Taivano atstovybės pavadinimo klausimu Užsienio reikalų ministerijos ir Prezidentūros pozicijos neatrodo suderintos ir kad tai jau tapo Lietuvos diplomatijos problema, G. Landsbergis akcentavo turįs priešingą nuomonę.

„Man atrodo, kad su prezidentu nuomones ir pozicijas esame konsolidavę. Tiesą sakant, buvome tą padarę gerokai anksčiau, nei tai atsidūrė viešojoje erdvėje. Jis žinojo poziciją, aš esu pristatęs, kur mes esame, kaip mes kalbame su partneriais, su ES. Ši pozicija nesikeičia“, – teigė G. Landsbergis.

ELTA primena, kad, Lietuvai leidus Vilniuje veikti Taivaniečių atstovybei, paaštrėjo Vilniaus ir Pekino santykiai. Kinija teigia, kad sprendimas pavadinti atstovybę „taivaniečių“ vardu rodo Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei, o tai, komunistinės valstybės atstovų įsitikinimu, prieštarauja „Vienos Kinijos“ politikai. Dėl jai neįtinkančio atstovybės pavadinimo Kinija ėmė Lietuvai taikyti ekonominio ir politinio spaudimo priemones.

Pastaruoju metu Lietuvos viešojoje erdvėje diskutuojama, ar reikėtų pakeisti Taivano atstovybės Vilniuje pavadinimą kinų kalba. Apie tai užsimena ir prezidentas Gitanas Nausėda. Pasak jo, yra įvairių užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio pateiktų pasiūlymų, kaip deeskaluoti pašlijusius santykius su Kinija. Visgi, kaip yra pažymėjęs Lietuvos vadovas, Taivaniečių atstovybės pavadinimo anglų, lietuvių ir kinų kalbomis suvienodinimas yra, ko gero, pirmasis žingsnis, kurio būtų galima imtis taisant santykius su Kinija.   Benas Brunalas (ELTA)

Šiemet skiriama 12 naujų ambasadorių, kandidatai pateikti prezidentui – G. Landsbergis

Vilnius, vasario 17 d. (BNS). Šiemet planuojama paskirti 12 naujų ambasadorių, kandidatai atrinkti ir pateikti prezidentui Gitanui Nausėdai, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Ketvirtadienį susitikime su opozicine socialdemokratų partijos frakcija Algirdas Sysas ministro klausė, ar nestringa ambasadorių skyrimo procesas.

G. Landsbergis teigė, kad „procesas didele dalimi nėra pastrigęs“, ir siekiama, kad ateityje ambasadorių skyrimas nuosekliai išsidėstytų laike, pvz., vasarą Užsienio reikalų ministerijoje paskelbus konkursą į kitais metais atsilaisvinančias vietas, rudenį būtų pradedamas derinimo procesas, o metų pradžioje nauji paskyrimai – atlikti.

„Paėjusiais metais rugsėjo mėnesį paskelbėme tokį konkursą į šiais metais atsidarančias 12 pozicijų, kai kurios tuščios, ambasadoriai yra grįžę, kiti tęsia darbą, jie dar neatšaukti, bet jų atšaukimas planuojamas šiais metais. Yra padarytas konkursas 12 (vietų) ir atrinkta 12 kandidatų, tie kandidatai yra perduoti prezidentui. Mano žiniomis, dėl didelio užimtumo prezidentas dar nespėjo susitikti su jais visais ir procesas yra ten. Kada tai bus pabaigta, klausiame praktiškai kas savaitę, nes esame labai suinteresuoti kuo greitesniu užbaigimu, tikiuosi, kad užstrigta nebus“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Socialdemokratas į A. Sysas į ministro pasisakymą reagavo klausimu: „Gal kokį piketėlį prie Prezidentūros reikia suorganizuot?“.

„Sako, kad nusiavus batus viskas lengviau vyksta“, – replikavo G. Landsbergis, turėdamas omenyje situaciją, kai prie Prezidentūros atėjusios piketuoti prieš galimybių pasus vaikams judėjimo „Basos mamos“ atstovės buvo pakviestos į vidų.

Ambasadorius Vyriausybės teikimu skiria prezidentas, pritarus Seimo Užsienio reikalų komitetui.   Autorė Milena Andrukaitytė

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.