Kas laukia lietuvių senatvėje?

„Geresnės sistemos, kaip einamasis socialinio draudimo sistemos finansavimas, kol kas nėra.“ – „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ kalbėjo Seimo vicepirmininkas, socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas. Politikas tvirtino, kad žmonėms rūpi ir jų ateitis, ir kokio dydžio pensijos gali tikėtis sulaukę pensinio amžiaus. Pensijos yra pagrindinis vyresniojo amžiaus žmonių šaltinis. Tačiau, anot jo, ne mažiau svarbi yra senjorų galimybė socializuotis, išlikti aktyviais visuomenės nariais palikus darbo rinką. Ne veltui yra įsteigtas III amžiaus universitetas, veikia suaugusiųjų dienos centrai. Jei kaimuose ar vienkiemiuose gyvenantys senjorai randa veiklos dirbdami žemę, besirūpindami gražia aplinka, miestiečių senjorų galimybės sumažėja.

Algirdo Syso nuomone, į visuomeninį gyvenimą įtraukti senjorai gali prisidėti prie darnios ir atsakingos visuomenės stiprinimo. „Jei mes norime gyventi atsakingoje visuomenėje, turime pasirūpinti ir gyventojų įtrauktimi, užimtumu, ir negalinčiais dirbti bei užsidirbti. Kitu atveju reikėtų taikyti drastiškus būdus, paliekant silpnesnius likimo valiai. Kiekviena sistema turi būti tvari, bet ar ji gali būti tvari, jei skolinamės ir investuojame į ateitį?“ – klausė politikas.

Jis papriekaištavo laidoje dalyvavusiam pašnekovui Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentui Žilvinui Šilėnui dėl jo matematiškai apskaičiuoto siūlymo taupyti savarankiškai, reguliariai atidedant tam tikrą pinigų sumą ateičiai. Algirdas Sysas pastebėjo, kad toks siūlymas pasiteisintų tik idealioje visuomenėje, kurioje mes, deja, negyvename. „Negalime kalbėti apie tokios visuomenės modelį, kurioje visi žmonės turi darbą, yra sveiki ir nevaržydami savęs, nebijodami pinigų nuvertėjimo, gali kaupti senatvės pensijai,“ – sakė jis.

Seimo vicepirmininkas klausė, ką galima pasiūlyti tiems 700 tūkst. senatvės ir dar 300 tūkst. kitų pensinio amžiaus sulaukusių žmonių, kurie neturėjo galimybės taupyti ir kuriems privalu padėti? Jis tvirtino, kad lėšas būtina valdyti racionaliai, nes mana iš dangaus nekrenta. „Jei siūlysime tik privatų savarankišką kaupimą, bus pradėti griauti valstybės pamatai, sakė jis. – Atsiras socialinė įtampa, kuri visada yra stipresnė toje visuomenėje, kurioje atskirtis yra didesnė, vyrauja skurdas, o valstybė nekreipia dėmesio į problemas. Bandykime vairuoti laivą ta kryptimi, kad visiems būtų gera gyventi.“

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.