Svarbus kiekvienas vaikas

Seimas svarstė Prezidentės teikiamas pataisas dėl įvaikinimo ir globojimo palengvinimo bei paskatinimo. Šiuo metu Lietuvoje veikia 95 vaikų globos įstaigos. 2014 m. duomenimis, jose gyveno daugiau nei 3 500 vaikų, apie 450 vaikų yra globojami šeimynose ir daugiau nei 5 500 vaikų globa ir rūpyba nustatyta šeimose.

Už šia pataisą nebalsavęs, tačiau kitas – dėl didesnio globėjus rengiančių mokytojų skaičiaus, intensyvesnio ir produktyvesnio švietėjiško darbo palaikęs Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas teigė, kad svarbūs yra visi vaikai ir visais jais reikia rūpintis. 2015 m. balandžio 21 d. LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ jis pranešė, kad jam teko išklausyti ne vieną priekaištą iš tvarkingų vidutines arba mažas pajamas gaunančių šeimų, nesulaukiančių valstybės paramos.

„Apie tai, ką siūlo Prezidentė buvo kalbėta seniai. Ji nevetavo įstatymo, kai konservatoriai mažino paramą vaikus auginančioms šeimoms. Mes negalime skatinti vaikų auginimo svetimose šeimose. Nesu siūlomos sistemos šalininkas vien dėl to, kad man rūpi tie 88 tūkst. vaikų, kuriems skirtas nemokamas maitinimas mokyklose ir tos 180 tūkst. šeimų, kurios gavo socialines kompensacijas. Ką aš, kaip Seimo narys, galiu atsakyti vaikus auginančiai šeimai, kurioje vienas iš tėvų bedarbis, o kito darbo užmokestis yra minimalus ir kuriai tenka išleisti tokias pačias pinigų sumas, kaip ir finansiškai stipresnėms šeimoms?“ – klausė Algirdas Sysas.

Globojamiesiems vaikams skiriamos daug didesnės išmokos, tačiau labai retas iš globos namuose gyvenančių vaikų yra našlaitis. Daugiausiai – tai vaikai, turintys tėvus, kurie tikrai gali rūpintis jais. Didesnės finansinės paramos reikia ne tik įvaikinusioms arba globėjų šeimoms, bet ir švietimo bei paramos teikimo socialinių įgūdžių neturintiems tėvams sistemai tobulinti, kad ji būtų veiksminga ir nepriekaištingai veiktų. Iš tiesų Lietuvoje labai trūksta socialinių paslaugų – psichologo, atokvėpio, konsultavimo ir kitų.

Seimo vicepirmininkas sakė: „Skyrus papildomą finansavimą, buvo dėta labai daug vilčių į šeimynų įstatymą, tikėtasi, kad atsiras tūkstančiai vaikus globojančių šeimynų. Deja, šis įstatymas vilčių nepateisino. Jei įsigalios Prezidentės siūloma sistema, rezultatus pamatysime tik po metų-dvejų. O šiandien tokiomis pataisomis mes žeidžiame iš paskutiniųjų besistengiančias rūpintis savo vaikais ir gyventi be pašalpų šeimas.“

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.