Ar reikia Lietuvoje mažinti Seimo narių skaičių?

Algirdas Sysas: „Argumentas, kad Lietuvoje sumažėjo gyventojų, yra teisingas, bet užmirštama, kad balsuoti gali visi – ir tie 500-600 tūkst. išvykusių gyventojų iki šiol tą teisę turi. Todėl teiginys, kad kitos mažesnės šalys turi mažiau parlamento narių, mažiau jų turėtų turėti ir Lietuva, ne visiškai atitinka tikrovės. Kai buvo pasirinkta, kad Seimą sudarys 141 narys, buvo atsižvelgta į kitų šalių patirtį. Sprendimas buvo logiškas ir teisingas. Juo labiau, kad mes taikome ir proporcinius rinkimus, ir renkame parlamentarus vienmandatėse apygardose. Jeigu turėtume tokį modelį kaip Skandinavijoje, kur yra tik sąrašai ir nekyla papildomų problemų dėl naujų rinkimų, tada galbūt mažesnis skaičius, atstovavimas tik partijoms, patiems rinkėjams būtų naudingesnis. Juk tai yra komandos, kurios laikosi tam tikrų žaidimo taisyklių. Bet iš mažyčių partijų atėję ar patys save iškėlę parlamentarai dažniausiai nevisiškai įsipaišo į šį kontekstą, o kur dar „gelbėtojų armijos“, kurių atsiranda kiekvienuose rinkimuose. Pastarieji dveji rinkimai parodė, kad iš to praktiškai būna tik dūmai, o rezultato – ne.

Trečias argumentas, į kurį dažnai neįsiklausoma, yra tas, kad demokratija kainuoja. Taip, tai yra pakankamai brangu. Bet dar brangiau kainuoja, kai demokratijos lieka labai mažai. Kuo mažiau Seimo narių, tuo lobistams, kurių veikla Lietuvoje nėra pakankamai gerai reglamentuota, lengviau daryti įtaką. Jų įtaka politiniams sprendimams mokesčių mokėtojams dažnai kainuoja brangiau negu per metus skiriama maždaug 30 mln. eurų suma Seimui išlaikyti. Ir tai yra viso Seimo išlaikymo išlaidos, Seimo nariams skiriama suma yra kur kas mažesnė, nes be jų dar dirba beveik 600 darbuotojų.

Visai neseniai buvo referendumas ir būrys didžiausių entuziastų buvo uždavę šį klausimą. Jeigu Seimas yra toks „blogietis“, Lietuvos gyventojai turėjo progą ateiti ir pasakyti, kad jo narių turėtų būti mažiau. Jeigu tai yra viena ir kertinių problemų, žmonės galėtų balsuoti. Šių argumentų pakanka, kad kiekvienoje sesijoje opozicijos darbotvarkėje nebūtų keliamas šis klausimas. Tai yra populistinis ir visiems suprantamas klausimas. Kur tik nuvažiuoju, reta auditorija, kuri neužduoda klausimo: „Kodėl jūsų tiek daug?“. Kai pradedi aiškinti, išvardini visus argumentus, pradedama klausyti.“

Parengta pagal žurnalą „Veidas“, 2015-04-03, Nr. 13, p. 9

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.