Registruota partnerystė ir bažnyčios įtaka

Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas 2015 m. kovo 27 d. „Znad Wilii“ radijuje pasidalijo savo įžvalgomis apie naująjį įstatymo projektą, kuriuo numatomi Civilinio kodekso papildymai ir pataisos dėl registruotos partnerystės.

Šį projektą parašais parėmė Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė, frakcijos nariai Marija Aušrinė Pavilionienė, Birutė Vėsaitė, Giedrė Purvaneckienė ir Juras Požela.

„Socialdemokratai pasisako už žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių gynimą ir tai atsispinti jų programos nuostatose. Aš pritariu partnerystės įstatymo projektui. Juo labiau, kad Lietuvoje nesusituokusios poros gyvena seniai. Tokioms santuokos neįregistravusioms poroms yra būtinas partnerystės institutas, kuris leistų išvengti su šeiminio gyvenimo reglamentavimu susijusių kliūčių. Lietuvoje galioja šeiminė ir partnerystės sutartys. Pastarosios daugiau nei dešimt metų nereglamentuoja jokie įstatymai.“ – kalbėjo Algirdas Sysas.  

Statistikos departamento Lietuvos gyventojų surašymo duomenimis, 2001 m. Lietuvoje buvo 55,2 tūkstančio santuokos neįregistravusių porų, kurios sudarė 3,2 proc. visų šalies gyventojų. Daugiau kaip trečdalyje (37 proc.) buvo vaikų iki 18 metų. Palyginus Baltijos šalių gyventojų šeiminę padėtį, daugiausia sugyventinių buvo užfiksuota Estijoje – 90 (iš 1000 gyventojų), Lietuvoje ir Latvijoje šis rodiklis atitinkamai buvo 32 ir 28.

Daugelyje ES šalių galima oficialiai įteisinti partnerystę nesituokiant, t.y. sudaryti registruotą partnerystę, kuri laikoma lygiaverte arba prilygintina santuokai. Devyniose ES šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, registruota partnerystė įstatymais nenumatyta. Tam įtakos gali turėti ir religiniai įsitikinimai.

Algirdas Sysas: „Tai žmogaus teisė gyventi taip, kaip jis nori. Socialdemokratai visada pasisako už žmogaus teisių užtikrinimą. Manau, kad pagrindinė priežastis, kodėl Lietuvoje per tiek metų žmonėms nesuteikiama galimybė pasinaudoti savo įgimtomis teisėmis, yra bažnyčios įtaka. Nors bažnyčia ir yra atskirta nuo valstybės, jos daroma įtaka yra nemaža, o šiuo klausimu – didelė. Tai akivaizdu. Dar nesubrendome kalbėti atvirai apie nūdienos aktualijas. Mes bėgame nuo realybės.“

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.