Ar reikia spartinti socialinį modelį

Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas 2015 m. kovo 25 d. „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ teigė, jog mokslininkų parengtam socialinio modelio projektui pirmiausia turi pritarti Trišalė taryba, kuri jau buvo susirinkusi ir ketina projektą apsvarstyti per mėnesį. Tik jai pritarus, šio modelio imsis svarstyti Seimas. Algirdas Sysas abejoja, ar per mėnesį Trišalė taryba baigs nagrinėti šį socialinio modelio projektą.   

„Tai paketas, jungiantis keletą labai didelės apimties įstatymų. Vieni mato tik Darbo kodekso pakeitimus, tačiau yra ir socialinio draudimo įstatymo pakeitimai, kurie reikalauja didelių papildomų finansinių išteklių. Yra įtrauktas ir užimtumo įstatymų paketas. Tačiau nėra įstatymo dėl skurdo ir socialinės atskirties mažinimo, nors mokslininkai teikė pasiūlymus. Taigi, reikės ilgai ir kruopščiai dirbti. Žinant skirtingas socialinių partnerių nuostatas ir pažiūras, nemanau, kad bus susitarta greitai dėl abipusiai naudingo projekto. Seimui teks palaukti. O man labiau norėtųsi komentuoti tik tą projekto variantą, kurį pateiks Trišalė taryba“ – kalbėjo Algirdas Sysas.  

Seimo vicepirmininkas įsitikinęs: „Vieša diskusija – neišvengiama. Skiriasi tiek darbuotojų, tiek ir darbdavių požiūris. Reikia pripažinti, kad mokslininkų pateiktas modelis – labai modernus, šiuolaikiškas, naujoviškas, galbūt lenkiantis kitų valstybių modelius, tačiau jis atitrūkęs nuo realybės. Mes neturime idealių darbdavių, idealių darbuotojų, idealių darbo santykių, kurie užtikrintų, kad įdiegus naująjį modelį, visa mūsų visuomenė liktų patenkinta.“

Jis atkreipė dėmesį, kad visų pirma reikėtų atsakyti į klausimą, ko šiuo socialiniu modeliu siekiama? Ar pakeitimai darbo užmokesčio srityje leis darbuotojams gauti didesnę algą? Atsakymo į šį klausimą jis nerado, tačiau rado siūlymus, kaip lengviau atleisti darbuotoją iš darbo su mažesnėmis išmokomis. „Reikėtų grįžti į realias pozicijas, realų gyvenimą. Ir todėl, kai Trišalė taryba, realiai veikiantys asmenys darbo rinkoje, nuleis tą modelį iš padangių ant žemės, jis įgaus aiškesnius kontūrus ir bus pateiktas Seimui“, – kalbėjo jis.

Algirdas Sysas pastebėjo, kad šio modelio viešinimas neišvengė klaidų vien dėl to, jog visų pirma buvo pradėta kalbėti apie socialinio modelio rengimui skirtas didžiules pinigų sumas. Po to buvo pristatomi tokie „perliukai“, kaip lengvesnis atleidimas, sumažinta išeitinė pašalpa, kurie neišvengiamai iššaukė visuomenės nepasitenkinimą ir neigiamas emocijas. Be to, mokslininkų darbo grupei buvo skirta labai mažai laiko, o socialinio modelio pristatymuose dalyvaudavo specialistai, atitinkamų sričių atstovai, bet ne plati visuomenė.    

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.