Turime vieną planetą

Kasmet Seimo Aplinkos apsaugos komitetas kviečia paminėti Pasaulinę Žemės dieną iškilmingu renginiu Vilniaus miesto Nepriklausomybės aikštėje. Ta proga 2015 m. kovo 20 d. Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas, Aplinkos apsaugos komiteto ir kiti Seimo nariai iškėlė Žemės vėliavą, taip pažymėdami ir Pavasario lygiadienį su įspūdingu gamtos bei astronomijos reiškiniu – daliniu Saulės užtemimu.

Atkreipdamas aikštėje susirinkusiųjų dėmesį į šį sutapimą, Algirdas Sysas paragino saugoti žemę, tausoti jos gamtinius išteklius. Jis kvietė mažiau vartoti, daugiau rūšiuoti, kad į sąvartynus, pakeles, miškus ir vandens telkinius nepatektų neorganinių ir chemiškai kenksmingų šiukšlių. Jis pabrėžė, kad kitos tokios planetos neturime, todėl privalome ją išsaugoti ateities kartoms.

Įžangos žodyje Seimo narys ir Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys sakė matąs Lietuvos žmonių akyse susirūpinimą dėl žemės likimo ir kylančių klimato kaitos, aplinkos apsaugos problemų. Jis paragino ypač rūpintis Baltijos jūra, kuri yra viena labiausiai užterštų jūrų ir kvietė Seimo narius ratifikuoti Helsinkio konvenciją, garantuojančią ir reglamentuojančią Baltijos jūros apsaugą.

Deja, neatsakinga žmogaus veikla ir abejingumas daro labai didelę įtaką klimato kaitai, dirvos erozijai, floros ir faunos nykimui.

Internetinis naujienų centro tinklalapis „Common Dreams“ skelbia, kad apie 26 milijonus tonų plastiko pakuočių ir kitokių šiukšlių patenka į jūras ir vandenynus. Dažniausios atliekos vandenyje yra: plastiko maišai, cigarečių nuorūkos, maisto pakuotės, medvilniniai tamponėliai ir krapštukai, plastikinės kosmetikos prekių detalės.

Teršti pradeda žmogus, nusipirkęs daiktą, kuris visas arba jo dalys galiausiai tampa šiukšle. „Žmogus perka, o jūra sumoka“ – toks yra organizacijos „Surfrider Foundation“ kampanijos, skirtos atkreipti dėmesį į vandenynų ir jūrų taršos problemas, šūkis. Organizatoriai skelbia, kad daugiau nei 250 žuvų, paukščių ir kitų gyvūnų rūšių gresia mirtis dėl į vandens telkinius patekusių šiukšlių ir kitokių cheminių atliekų.

Jie kviečia prisijungti prie devynių žingsnių ekologinės programos, kad būtų apsaugoti vandens telkiniai:

1.       Saikingai ir atsakingai vartoti

2.       Mažinti atliekas ir išmetamų pakuočių kiekius

3.       Taisyti sugedusius daiktus arba surasti naujus jų panaudojimo būdus

4.       Išmesti atliekas tik tam skirtose vietose

5.       Rūšiuoti ir atiduoti atliekas perdirbti

6.       Rinktis „švaresnį“ keliavimo būdą

7.       Nepalikti šiukšlių, kitų apsilankymo ar viešnagės gamtoje ženklų

8.       Taupyti vandenį ir elektros energiją

9.       Prisijungti prie aplinkos apsaugos kampanijos.

Nuotraukose „Surfrider Foundation“ kampanijos vaizdinės medžiagos pavyzdžiai.

9 actions

 

the sea pats

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.