Savivaldos rinkimai

Lietuva džiaugiasi išsirinkusi naujus miestų ir rajonų merus, savivaldybių tarybas. Žmonės kupini vilčių. Tačiau, savivaldos rinkimai baigti 57-iose iš 60 savivaldybių. Dėl šiurkščių rinkimų įstatymų pažeidimų buvo panaikinti Trakų rajono savivaldybės tarybos rinkimai, o Širvintų rajone buvo pripažinti negaliojančiais tiesioginių mero rinkimų rezultatai. Šiose savivaldybėse pakartotiniai rinkimai vyks 2015 m. birželio 7 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas pranešė, kad VRK taip pat panaikino savivaldybių tarybų ir mero rinkimų rezultatus Šilutės rajone. Ten pakartotiniai rinkimai vyks birželio 21 d.

Laikas pradėti sąžiningą konkurenciją. „Juodosios“ technologijos ar kitokie netaktiški veiksmai rinkimų kampanijos metu turi būti nutraukti. Negalima taikstytis su nekorektiškai rinkimuose besivaržančiais kandidatais, kurie, siekdami išrinkimo, yra pasirengę daryti šiurkščius demokratiškų, laisvų ir teisingų rinkimų principų pažeidimus. Ypač, negalima taikstytis su tais kandidatais, kurie ne pirmą kartą patenka į savotišką su įstatymų pažeidimais susijusių „nesusipratimų“ sūkurį.

Per šiemetinius savivaldybių tarybų ir merų rinkimus tiek apygardos, tiek VRK pripažino, kad Darbo partijos Širvintų rajono kandidatai elgėsi nesilaikydami įstatymų. Kad ir mažavertės dovanėlės – nemokamas laikraštis „Širvintų kraštas“, lazeriukai su užrašu „Mes už Živilę Pinskuvienę“, sėklų rinkinukai su agitacine medžiaga, galėjo padaryti įtaką rinkėjų apsisprendimui. Juo labiau, VRK pateiktos deklaracijos neatitiko tikrovės, nes realiai išplatintas mažareikšmių dovanėlių kiekis buvo gerokai didesnis. Be kita ko, kyla klausimas, kodėl buvo sulaikytas žmogus su nemenka grynųjų pinigų suma smulkiomis eurų kupiūromis ir lankytinų žmonių sąrašu, bei pradėtas ikiteisminis tyrimas?

Šių rinkimų metu jau reikėjo elgtis išmokus gautas pamokas ir nekartoti tų pačių nesąžiningų metodų. Tikėtina, kad palaipsniui Lietuvoje rinkimai vyks taip, kaip vyksta visose demokratinėse, civilizuotose šalyse. Tuose rajonuose, kuriuose anksčiau buvo panaikinti rinkimų rezultatai, savivaldybių rinkimai jau vyko sklandžiau, laikantis įstatymų. Kuo daugiau bus išaiškinta neskaidrių rinkimų atvejų, tuo ateityje jie bus sąžiningesni, o konkurencija garbinga.

„Jei visa kampanija vyko laikantis įstatymų, nėra reikalo taip stipriai jaudintis ir prieštarauti VRK pateiktam prašymui ištirti užfiksuotus pažeidimų atvejus, – 2015 m. kovo 18 d. „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Sąmokslo teorija“ kalbėjo LSDP centrinio rinkimų štabo vadovas Algirdas Sysas. Iškilusį klausimą visada galima išspręsti, išsiaiškinti ar viskas buvo atlikta teisingai, be pažeidimų. Jei kyla abejonės, jas galima išsklaidyti. Dėl tokių kreipimųsi neturėtų būti grasinama valdančiajai koalicijai ir Valstybei.“

Labai norėtųsi, kad politikės išreikštas noras „tikėti, kad gyvename teisinėje ir demokratinėje valstybėje, kur gerbiamas kiekvieno žmogaus pasirinkimas, jo valia. Teisingumas, o ne įžeistos politikierių ambicijos turi nugalėti“ išsipildytų, o rinkimai vyktų laikantys rinkimų įstatymo nuostatų.

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.