Kodėl Lietuvoje trūksta darbo jėgos?

Apie darbo jėgos stygiaus Lietuvoje problemą 2015 m. sausio 20 d. „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ kalbėjo LRS vicepirmininkas Algirdas Sysas,  Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas ir statybų bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis.

A. Černiauskas, teigė, kad Ministras Pirmininkas A. Butkevičius, turbūt, įkvėptas grėsmingų prognozių, jog 2040 m. Lietuvoje neliks nė dviejų milijonų gyventojų, prakalbo, kad reikia liberalizuoti trečiųjų šalių piliečių įdarbinimą.

Lietuvoje yra 135 tūkst. bedarbių, kurių daugelis neranda pagal specialybę ar kito tinkamo darbo. Pagrindinė priežastis yra ta, kad daugiau nei pusė darbą siūlančių skelbimų nurodo mažesnį nei 290 eurų, atskaičius visus mokesčius, darbo užmokestį. Ši suma yra truputį didesnė nei skurdo riba šalyje - 235 eurų.

Algirdas Sysas atkreipė dėmesį, kad darbo jėgos reglamentavimas yra pakankamas, tačiau susiduriama su paradoksalia darbo rinkos padėtimi. Anot jo, darbo jėgos Lietuvoje ir yra, ir tuo pačiu nėra. Tai lyg užburtas ratas. Be to, vicepirmininkas pabrėžė, kad pamirštama svarbi nedarbo priežastis – noras dirbti. Kai jo nėra, jokios valstybinės programos ar liberalesnis užsieniečių įdarbinimas nepadės išspręsti problemos.  

Algirdas Sysas: „Negalime nekreipti dėmesio į ilgalaikių bedarbių problemą. Šioje vietoje skaudesnis yra ne kvalifikacijos netekimas dėl ilgų nedarbo metų, o žmonių ambicijų neturėjimas,  pasitenkinimas gyvenimu iš pašalpų, periodiškai nelegaliai uždarbiaujant.“

Tačiau pagrindinė darbo jėgos trūkumo problema yra ta, kad nustatytas darbo užmokesčio dydis nėra lygiavertis atliktam darbui ir sukurto produkto vertei. „Seniai reikėjo tinkamai reglamentuoti darbo jėgos apmokėjimą, atkreipiant dėmesį į darbo apmokėjimo ir sukurto produkto santykį,“ - kalbėjo A. Sysas. Jis pateikė tolimųjų reisų vairuotojų atlyginimų apmokėjimo pavyzdį. Jo nuomone, reikėjo nustatyti bent jau vidutinį Lietuvoje dirbančių vairuotojų algos dydį, kad į užsienio šalis vykstančių tolimųjų reisų vairuotojų darbo užmokestis nebūtų sudaromas iš dviejų dalių – pagrindinės 377 eurų ir kintamosios. Toks darbdavių manipuliavimas negarantuoja stabilumo ir socialinių garantijų, todėl atbaido potencialius darbuotojus. Yra ir daugiau sričių, kuriose dėl darbdavio godumo ir apgailėtinai mažo darbo užmokesčio dirba trečiųjų šalių piliečiai, lietuvius išstumdami į gatvę.

Visos teisės saugomos © 2013 Algirdo Syso svetainė. sukūrė: Luxus Creations.